Niezwykłe odkrycie w kościele św. Jakuba Apostoła w Tarchominie
Kościół św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie, choć niewielkich rozmiarów (10 m. szerokości i 25 m. długości) posiada kryptę. Ta przestrzeń pod prezbiterium kościoła – zwana na początku grobowcem – powstała na początku XVIII wieku. Przyczynili się do tego ówcześni właściciele Tarchomina – Ossolińscy.
W tym miejscu pochowany został pięcioletni chłopiec –Ignacy Ossoliński – syn Franciszka Maksymiliana hrabiego z Tęczyna Ossolińskiego i jego żony Katarzyny z Jabłonowskich. W roku 1978 w czasie prac prowadzonych przy budowie sali dla potrzeb parafii natrafiono pod prezbiterium na trumnę z kośćmi, przy której znaleziono tabliczkę o pochowaniu Ignacego. I tak to przetrwało aż do września roku 2017.
Wtedy rozpoczęto prace konserwatorskie całej krypty. W sobotni październikowy dzień tego roku pojawiła się w naszym kościele Pani profesor Anna Drążkowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i rozpoczęła kilku miesięczne badania identyfikujące doczesne szczątki odkryte w krypcie. Wsparcie z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków m st. Warszawy pozwoliły na przygotowanie wystawy poświęconej Ignacemu Ossolińskiemu.